Сім кроків з порятунку картоплі від картопляної молі
В останні роки жителі Кубані все частіше скаржаться на погану збереження зібраного врожаю картоплі. У підвалах і погребах бульби цієї важливої сільськогосподарської культури знищує якийсь шкідник. У них з’являються ходи, пророблені хробаками, що робить овоч непридатним до вживання в їжу. Пошкоджений картоплю часто гниє.
Головна причина псування врожаю картоплі – небезпечний карантинний шкідник картопляна міль або фторимея.
За даними фахівців на Кубані він завівся ще у 80-х роках 20 століття. А в останні роки цей шкідник сильно поширився. Він здатний знищити до 80% картоплі під час його зберігання. Що ж робити? Як врятувати від нього свою картоплю?
Непримітна метелик
Батьківщина картопляної молі, як і самого картоплі – країни Центральної і Південної Америки. Це зовсім невелика, непоказна метелик сірого кольору. Розмах крил картопляної молі трохи більше сантиметра. Передні крила сірого кольору, на них є крупні крапки, смуги, а задні крила однотонні з нерівними махровими краями.
Картопляна міль за весь період свого існування проходить кілька стадій розвитку – метелик, яйце, личинка, лялечка.
Весь цикл розвитку займає влітку 22-30 днів. Взимку цей процес триває 2-4 місяці.
На городі картопляну міль складно помітити. Термін життя шкідника в стадії метелики приблизно 3 тижні. За цей час вона встигає відкласти 50-200 яєць на листя, стебла, бульби картоплі, плоди інших пасльонових рослин.
В яйці за 5-15 днів достигає личинка картопляної молі – гусениця. Це найнебезпечніша стадія розвитку шкідника з точки зору городників, так як саме гусениці завдають найбільшої шкоди картоплі, помідорів, баклажанів, іншим овочам, пошкоджуючи бульби, плоди, стебла, листя.
Картопляну міль будь-якій стадії розвитку можна зустріти на городі весь сезон, з ранньої весни до пізньої осені. А після закладки зараженої картоплі на зберігання за наявності сприятливих умов розвиток шкідника триває взимку.
Гусениці картопляної молі відрізняються особливою живучістю. Їх життєдіяльність завмирає, тільки якщо у вашому льосі або підвалі температура повітря опуститься нижче 5 градусів тепла. Шкідник гине тільки при морозі мінус 4 градуси.
Якщо не вживати ніяких заходів, то гусениці всю зиму будуть знищувати ваш картоплю.
Заходи порятунку
Зазвичай фахівці рекомендують захищати картопля, який ви закладаєте на зберігання, біопрепаратами: лепідоцид або бітоксибацилін.
Треба або зробити розчин, в який занурюють бульби, призначені для зберігання. Або ці бульби обприскують зробленим розчином. Правда це не дає стовідсоткову гарантію збереження врожаю.
Є більш трудомісткий, але надійний метод.
По-перше, перед закладанням бульб картоплі на зберігання, їх ретельно оглядають, щоб максимально відсіяти всі заражені шкідником екземпляри.
По-друге, протягом терміну зберігання картоплю потрібно перебрати 2-3 рази.
Всі пошкоджені і зіпсовані бульби потрібно зібрати і спалити або залишити взимку на морозі. Це запобіжить поширення шкідника в місці, де ви зберігаєте урожай, і врятує картопля він подальшого знищення.
У не сильно пошкоджених бульб можна обрізати уражені міллю ділянки.
Першу сортування залишеного на зберігання картоплі потрібно проводити вже у вересні-жовтні. Так як в цей час температура у вашому підвалі ідеальна для шкідливої діяльності фторимеи та її поширення.
Як визначити, що в картоплі завелася міль?
В бульби картоплі гусениці картопляної молі впроваджуються через плодоніжку, вічко, тріщини, або з вершинки плода – у оцвітини. Ці місця потрібно оглядати особливо уважно, адже на них помітні отвори і викиди екскрементів гусениць.
Так виглядають бульби картоплі, уражені картопляною міллю в районі плодоніжки.
Потім шкідник прокладає ходи в поверхневому шарі бульби. Ці ходи під шкіркою також прикметні. У цьому випадку шкірка бульби над ними підсихає, зморщується і з часом осідає, на ній утворюється помітний рубець. Проникаючи вглиб тканин, гусениці фторимеи виїдають мережу вузьких розгалужених ходів. У цьому випадку пошкоджений шкідником бульба починає нагадувати трухляву губку, а то і зовсім загниває.
Так виглядає картоплю, в якому гусениці картопляної молі виконали ходи. Картопля, уражений картопляною міллю.
Навіть при незначному зараженні, бульби, пошкоджені картопляною міллю, втрачають товарний вигляд і якість, погано зберігаються, сильніше пошкоджуються.
Як зменшити кількість шкідника? Сім кроків з порятунку картоплі від картопляної молі
Повністю позбавитися від картопляної молі, якщо вона завелася на вашій ділянці, практично неможливо. Але можна зменшити її чисельність, а відповідно врятувати більше врожаю. Що потрібно для цього робити?
1. Висаджувати якісний насіннєвий матеріал. Найчастіше картопляна міль заводиться саме через заражений насіннєву картоплю. Тому уважно його відсортуйте перед посадкою.
2. Садити картоплю глибше в грунт. Фахівці радять поглиблювати посадкову картоплю на глибину не менше 15 сантиметрів.
3. Підгортати картоплю. Підгортання картоплі також ускладнить потрапляння шкідника до бульб.
4. Обробляти посадки від шкідників. Власне ми і так завжди обробляємо картоплю від колорадського жука. Ця обробка знищує і картопляну міль.
5. Викопувати раніше. Своєчасна прибирання зменшить кількість пошкодженого картоплі. Викопувати його на Кубані потрібно в кінці червня – в липні, а не в серпні, а тим більше у вересні.
6. Уважно відсортувати картопля перед закладкою на зберігання. Це зменшить кількість заражених бульб, через які шкідник буде знищувати ваш урожай в зимовий час.
7. Перебирати картоплю протягом зберігання. За період зберігання картоплі в підвалі або льосі його потрібно перебрати 2-3 рази, щоб прибрати пошкоджені бульби, які є джерелом поширення шкідника. Завдяки цій операції ви врятуєте більшість врожаю.